Energie čchi a šha

Energie čchi a šha

 

Každý človek dokáže rozoznať dobrú energiu a zlú. Čo vidíte ? Dôležitejšie je, čo cítite. Dobrá energia je plná svetla a pohybu, nie je ťažká ani hustá. Ak sme obklopení dobrou energiou cítime sa kľudní, ale zároveň čulý a plný Života.

Energiu, nazývanú Čchi môžeme vidieť všade. Tam, kde sa puklinou v skale prediera krehký kvet fialky alebo kde skrytá záhrada zarastá bohatými listovými rastlinami, tam všade sa čchi dostáva  na povrch, všetkým prístupná a voľne k dispozícii. Miesta pokryté betónom alebo také, ktorým celkom chýba voda v akejkoľvek forme, už nie sú také šťastné. Tam, kde je zem neúrodná, pustá, vyprahnutá a popraskaná, kde nerastú žiadne rastliny a všelijaký hmyz sa musí zavŕtať hlboko pod zem, aby našiel nejakú potravu a vodu, tam je čchi ukrytá hlboko alebo veľmi ďaleko.

Čchi, vzduch, ktorý naberáme do pľúc, sila, ktorá tlčie našim srdcom, môže nabrať akúkoľvek podobu. Ľahký vánok, krupobitie, rotujúce tornádo, snehové vločky, svetlo Slnka či Mesiaca, to všetko prináša čchi na zem. Táto čchi je spojená s triskajúcou, bublajúcou čchi, ktorá vyviera z prírodných prameňov a gejzírov, plynie bez konca po nekonečných riekach, tryská z vulkánov a dvíha sa ako mohutná para z papule mystického draka, aby otriasla a rozbila zemskú kôru.

Naopak, už vás niekedy rozbolela hlava zo zápachu, oslnivých svetiel alebo hlasitého, znervózňujúceho hluku ? Cítite niekedy po nákupoch v preľudnenom obchodnom dome ako by ste vyliezli z vane plnej horúcej vody ? To je preto, že ste sa ocitli v poli negatívnej energie. Všimnite si, ako sa naproti tomu cítite v miestnosti vyplnenej svetlom a čerstvým vzduchom, v priestore, ktorý je zariadený pohodlným nábytkom, kde je teplota presne taká, aby vám bolo príjemne. Najradšej by ste sa zhlboka nadýchli , pomaly vydýchli a možno dokonca zhodili topánky a relaxovali. To je pocit dobrej energie.

Obe energie sa v priestore prepletajú. Protikladné vlastnosti bojujú o priestor, ale príliš málo jednej a príliš veľa druhej spôsobuje nerovnováhu. Skúste porozmýšľať ako by asi vyzeral náš život, keby bolo stále svetlo alebo naopak stále tma. Je to práve rovnováha, čo udržuje život v kľude. Mnoho ľudí trpí, pretože ich domovy či kancelárie sú príliš chladné, alebo naopak horúce, sú vystavené spaľujúcemu svetlu Slnka alebo je nich naopak príliš veľká tma na čítanie, sú uzatvorení vo vlhkom alebo zvetralom vzduchu. Vyrovnanie protikladných vlastností je tou najľahšou cestou, ako uviesť priestor do harmónie s prírodou.

Negatívna čchi sa nazýva šha. Energiu Šha je v prírode vytvárajú geografickými zlomy a trhliny v zemskej kôre. Behom zemetrasení sa dvíha k povrchu, kde otriasa zemou a láme ju na kusy. Línie zlomov sa nachádzajú na celej zemeguli. Žiadne miesto sa pred nimi nemôže uchrániť a život v blízkosti zlomových línií má tendencie plodiť zodpovedajúce vzorce ľudského chovania.

Šha je nositeľom všetkých nepríjemných prúdov, ktoré majú nepriaznivý vplyv na každého z nás. Šha presakuje, preniká a kvapká cez praskliny, diery a rozbité okná. Zhromažďuje sa a zahníva v rohoch slepých uličiek a ostrých uhloch miestností. Získava na rýchlosti, keď je dotlačená do dlhého, rovného a uzatvoreného priestoru. Objavuje sa v miestach preplnených ľuďmi, zvieratami alebo vecami – vo dvoroch, hmyzích hniezdach, potkaních norách, preplnených výťahoch, vlakoch, lietadlách a miestnostiach. Môže byť vyvolaná zápachom, oslnivým svetlom alebo nervy drásajúcim hlukom. Je obsiahnutá v chladnom vetre, vanúcom uprostred noci a v ovzduší obklopujúcom zomretých alebo zomierajúce bytosti. Môžeme ju vidieť, cítiť, počuť, nahmatať, ochutnať a vycítiť inštinktom. Je ostrá, zhnitá, zamorená, znečistená, toxická, odporná, bolestivá a nebezpečná. Žiadne miesto nie je imunné proti šha. Ja dnu aj vonku, viditeľná i skrytá či utajená, a ovplyvňuje fyzické, mentálne a duchovné pocity.

 

Share This