Prostredie formuje mozog, mozog vytvára realitu

„Uháááh, právě jsem si poctivě, zhluboka zívl. Představte si, že mě právě vidíte, jak zívám. V pořádku, zívněte si. Pokud je někdo ve vašem okolí, kdo vás právě viděl zívat, tak si do pár okamžiku zívnete taky. Právě se vám zapojili zrcadové neurony. Díky zrcadlovým neuronum chytíte nejenom zívání, ale přenáší se na vás programy a pocity z vašeho okolí. A to vám zpět programuje to, jak se cítíte.“

Úvod som si požičal z knihy „TRHÁK, aneb 21 kapitol o vašem mozku“ od Jiří Vokáče Čmolíka. Súvislosť poznatkov uvedených v knihe Trhák s našim bývaním, teda Feng Shui je viac ako náhodná. So súhlasom autora uvediem niekoľko odstavcov z kapitoly 20. – „Prostředí utváří mozek, mozek vytváří realitu“.

Za objav zrkadlových neurónov vďačíme experimentom s opicami, nie nadarmo sa hovorí „opičiť sa“. Zrkadlové neuróny sú v mozgu umiestnene v NEO mozgu, konkrétne v predných častiach čelných lalokov (spirituálne centrá) a vo vrchnej časti prostredných lalokov, kde má sídlo naše ja, ego, schopnost vnímať sám seba a definovať hranice od ostatných.

Pripomeňme si, že náš mozog je neuroplastický, teda neustále sa premieňajúci vďaka okoliu a podnetom zvonku. Každá skúsenosť, každé stretnutie, prostredie v ktorom žijeme, ako počujeme, čo jeme, ho modeluje, programuje. Nie je možné ostať v určitom prostredí bez toho, aby sa to na nás neprenieslo. Vďaka ilúzii slobodnej vôle máme určitú predstavu o svojich skutkoch, myslíme si, že vieme čo robíme a prečo to robíme. Lenže našu realitu silno ovplyvňujú programy a schémy uložené v mozgu a to, v akom prostredí sa práve nachádzame. O čom sa práve hovorí a situácia, ktorú práve prežívame, má programovací vplyv na nasledujúci činnost. Bez našeho uvedomenia. Hovoríme o primingu, ďalšom dôkaze toho, že naša slobodná vôľa je prelud a všetko je riadené programamy v mozgu, ktorý je formovaný prostredím. Stačia drobné podnety zvonka, ktoré nie sme schopní zaznamenať, a naše rozhodnutia vyzarajú úplne inak.

Nejde zďaleka len o slová, ale o celé prostredie, ktoré nás formuje. Toto prostredie, súbor všetkého čo nás obklopuje, môže prebúdzať, alebo uspávať naše gény. Tu už hovoríme o epigenetike a epigenetickom kóde v našom mozgu.

(viac si môžete prečítať na www.trhakmozek.cz)

Čo spôsobuje to, že niečomu veríme, alebo neveríme ? Môžu za to naše skúsenosti. Napríklad už neveríme človeku, ktorý nás opakovane sklamal, pretože s ním už máme „svoju skúsenosť“. Nechodíme do kempu, pretože „vieme“ z predchádzajúcich skúseností, že kempovanie neznášame. Neznášame prostredie kempu a „kempári“ v teplákách nás odpudzujú, kultúra kempovania sa nám hnusí. Vybaví sa nám zima, hluk, špinavé záchody, to sú naše skúsenosti a pocity spojené so slovom „kemp“. Takýto program môže pochádzať z doby, keď sme boli ešte deti a boli sme s rodičmi na dovolenke v kempe, a pravdepodobne sme túžili ísť do päťhviezdičkového hotela (buďte v kľude, deti, ktoré chodili na dovolenky do päťhviezdičkových hotelov, túžili opekať špekáčky v kempe J ).

Ale kempy nevyzerajú všetky rovnako … to však my už nezistíme, pretože máme program, že kemp je špina. Tento program tak isto odevzdáme svojim deťom, ktoré z určitého dôvodu, ktorý ani samy nebudú poznať, nebudú do kempu jazdiť. Rovnaká skúsenosť môže mať úplne inú interpretáciu na základe skúsenosti (epigenetický kód) a prostredia, kde ku zážitku došlo. Tu niekde sa uzatvára alebo otvára kruh našich presvedčení.

Skúsenosti, ľudia a prostredie, súhrn okolností, ktoré formujú náš epigenetický kód pomocou zrkadlových neurónov. To programje náš život.

Všetko okolo nás má svoje frekvencie. Každá myšlienka, každé slovo, ktoré vyslovíme, predmety, ktoré nás obklopujú, miesto, na ktorom žijeme, ľudia, s ktorými sa stretáváme, strava, ktorú jeme, dokonca aj oblečenie, ktoré máme práve teraz na sebe. Tieto frekvencie priamo ovplyvňujú naše programy v mozgu, zapínajú, či vypínajú okruhy našej „reality“, ktorá sa nám buď deje, alebo si ju vytvárame. Máme moc zmeniť prostredie, máme možnosť hlboko zmeniť, transformovať naše programy v epigenetickom kóde. Epigenetika má dve strany mince. Horší a lepší uhol pohľadu. Ten horší je, že pokiaľ ideme náš život v autopilotnom nastavení a silných stereotypech, potom si ani nevšimneme, že ideme v kruhoch. Stále dokola. Prijímame realitu zvonku ako „život“, ktorý sa nám deje, ktorý sa nám často nepáči, ale skrátka „narodili sme sa v blbej dobe, na zlej strane sveta, máme vadné gény, aj tak nič nezmeníme“, počujeme často okolo nás. Našťastie nie sme odsúdení sa navždy motať v zajatí bludných kruhov. Dobrou správou epigenetiky je, že môžeme svoju realitu premeniť práve tu a teraz. Ide o možnosť vyjsť zo zacykleného kolobehu a dosiahnutie želaného vedomého života.

Aspoň toľko z ukážky v knihe TRHÁK, aneb 21 kapitol o vašem mozku. Ak Vás vážení čitatelia týchto pár informácii zaujalo, doporučujem prečítať celú knihu.

Prípadne Vás pozývam na stránku www.osobnekonzultacie.sk, kde sa môžete tak isto oboznámiť s jednou z možností, ako sa dostať z dosahu programov, ktoré nás často krát držia v bludných kruhoch.

Z pohľadu Feng Shui ide o to, že môžeme ovplyvniť farby stien, vyhodiť poškodený nábytok, premiestniť sedaciu súpravu, osvietiť tmavý kút alebo vymeniť depresívne obrazy, ktoré nám daroval niekto z rodiny.

Snímek obrazovky 2016-04-06 v 10.05.36

Share This