Fénix

Symboliku Fénixa v Číne nie je možné zamieňať s výkladom, ktorý poznáme zo západnej symboliky. V Číne totiž nesúvisí s očistným znovuzrodením z popola.

Pôvodne to bol boh vetra.

Telo Fénixa pozostáva z piatich ľudských kvalít: hlava – cnosť, krídla – povinnosti, chrbát – náležité správanie, hruď – ľudskosť a brucho – spoľahlivosť.

Ak sú spolu vyobrazený Drak a Fénix, ide o stelesnenie mužského princípu (jang) a ženského princípu (jin), a ide o symbolické zobrazenie manželského páru (jin a jang).

Fénix, ako jedno zo štyroch nebeských zvierat vo Feng Shui představuje juh, teda svetovú stranu s najsilnejšou jangovou energiou, ďalej deň a leto, silu a aktivitu.

V niektorých textoch sa hovorí o červenom fénixovi, ktorý sa zrodil v červenej jaskyni na južnom póle a dostal meno „fénix červenej hory“. Odtiaľ pravdepodobne pochádza aj označenie „červený fénix“ alebo „červený vták“, ktoré sa používa aj vo Feng Shui.

Červený fénix je symbolom slobody, slnka , uznania a slávy. Prebúdza pocit radosti a dôvery. Ako fénix môže všetko pozorovať zo vzduchu a voľne lietať.

Je mu podriadená južná strana domu.

Share This