My a náš dom

My a náš domov

 

Vydržte čítať do konca a budete prekvapení …

Každý máme nejaký vzťah k svojmu domovu.

Niektorí ho pokladajú za živú bytosť, ktorá je skutočným priateľom, ochrancom, pomocníkom a spoľahlivou oporu pre život. Naša stránka si dáva za úlohu vám pomôcť, aby sa váš domov premenil na oázu Tepla, Svetla, Lásky a Bezpečia. Aby sa stal vašim kamarátom. Domov, to je totálne nevyčerpateľná téma…

Avšak existujú aj ľudia, ktorí na svoj domov pozerajú úplne inak. Sú medzi nimi takí, ktorí svoj domov nemajú ani trochu radi, aj napriek tomu, že by ho mohli milovať. Z nejakého dôvodu sa im to však nedarí, doma sa necítia dobre, pociťujú v ňom akési nepohodlie – a stále sa snažia z domova vypadnúť a tráviť čo najviac času úplne mimo. Tento druh správania sa môže mať celý rad príčin, medzi ktoré môže patriť príliš malý byt, alebo naopak prázdnota a bezduchosť príliš veľkého domu, starý, rozpadajúci sa nábytok a s ním spojená absencia

akejkoľvek útulnej atmosféry, zlé vzťahy so susedmi či nepríjemné vzťahy s ostatnými členmi rodiny … To všetko môže pôsobiť na človeka tak, že sa bude snažiť z domova utiecť, ako najďalej to bude možné. V tomto prípade však žiadne lekcie z feng shui nepomôžu …

Tu sa automaticky teda vynára otázka – aký je teda vzťah medzi domovom a jeho majiteľom a aký vplyv majú jeden na druhého ? Môže to byť vzťah dvoch priateľov, alebo – i to sa stáva – dvoch nepriateľov. Nie sú to však čisto formálne vzájomné vzťahy, ale reálne a živé. Môžu byť všelijaké, rovnako ako to býva medzi ľuďmi … To, že také vzťahy existujú, je skutočnosťou.

Už ste sa možno sami, a to nie raz, presvedčili o platnosti pravidla: „aký pán, taký dom“.

Ak navštívite domácnosť človeka, ktorého príliš dobre nepoznáte, a pozriete sa ako býva, máte príležitosť sa o ňom dozvedieť omnoho viac vecí, ako by bol sám ochotný priznať. Ak si prehliadnete celé jeho obydlie – odhalí vám to celý charakter majiteľa, jeho zvyky, obyčaje a v určitom zmysle jeho osud a karmu.

Cítite sa v neznámej domácnosti pohodlne a príjemne, dýcha na vás zo stien tohto domova teplo ? V tomto prípade máte do činenia s dobráckym, otvoreným človekom, ktorý je priateľský a pohostinný. Alebo na vás naopak pôsobí chlad, cítite nepohodlie a dom akoby sa snažil vás odtiaľ vypudiť, takže vašim jediným prianím je čo najskôr odísť ? Potom buďte vo vzťahu k takému majiteľovi domova opatrní: možno, že sa na vás usmieva a ukazuje, aký je voči vám ústretový, nie je však vylúčené, že ide len o masku, za ktorou sa ukrývajú nedobré pocity a chladné odcudzenie.

Možno ste navštívili dom, v ktorom je čisto a poriadok a všetky miestnosti sú presvietené slnečným svetlom ? Potom je životná cesta majiteľov a najväčšou pravdepodobnosťou presvetlená, jasná a priama. A čo naopak asi znamená, keď sa po dome povaľuje množstvo zbytočností a haraburdia a kvôli prachu sa v ňom nedá dýchať ? Nepochybujte o tom, že rovnaký zmätok panuje aj v duši majiteľa, ktorý si za žiadnu cenu nedokáže usporiadať svoje vlastné záležitosti, nevie si urobiť poriadok v samom sebe a vstúpiť na priamu a svetlú životnú cestu.

Už viete, prečo takýto úvod ? Kvôli tomu, že vy a váš domov sa počas spoločne strávených rokov stávate jedným celkom. Domov sa mení na živý organizmus, ktorý sa stáva akoby pokračovateľom vás samých, vašej živej duše a je hmotného zosobnenia. Nikto nemôže nastoliť poriadok vo svojom dome bez toho, aby dal do poriadku sám seba a svoju dušu: Pokiaľ v nej panuje disharmónia, potom harmónia nebude nikdy prítomná ani v jeho dome.

Nič v živote nie je náhoda. Ak bývate v dome, ktorý vám z nejakého dôvodu nevyhovuje – napríklad kvôli rozmiestneniu izieb, ktoré je veľmi nevhodné a nepohodlné, alebo vám nesedia jeho studené steny zo železobetónu, ktoré by ste najradšej vymenili za teplejšie, útulnejšie a viac ekologické tehly, trápi vás nepríjemný výhľad z okien – znamená to, že existuje dôvod, prečo ste k sebe pritiahli práve taký domov, aký máte. Veľmi často sa stáva, že ľudia sú nútení zabývať sa vtom či onom dome z karmických príčin, ktoré pre nich nie sú vždy pochopiteľné, ale sú celkom reálne. Dá sa povedať, že nielen my si vyberáme náš domov – on si taktiež náš domov vyberá nás. Vyberá si nás kvôli našim osobným kvalitám, nášmu vnútornému stavu a kvalite našej duše.

Z vyššie uvedeného vyplýva: aby sme konečne dosiahli šťastie a mohli bývať v milovanom, útulnom, obľúbenom a pohodlnom domove, musíme sa nie len snažiť o to, aby sme vyhľadali vhodné bývanie a zariadili ho podľa všetkých zákonov harmónie, ale je potrebné pamätať aj na vlastnú dušu a na to, že k harmónii musíme priviesť aj svoj vnútorný svet.

A tu začína dobrodružstvo Feng Shui …

 

Share This