Drak

V Číne, rovnako ako v iných východoázijských krajinách je Drak považovaný za symbol šťastia. Podľa tamojšej mytológie odpočíva Drak v zime pod zemou, aby druhý deň druhého mesiaca vystúpil na nebesia. Pritom spôsobuje hrom (trigram východu) a prvé dažďové zrážky v novom roku, ktoré oplodnia zem. Tento deň sa oslavuje ako sviatok jari (so známými jarnými závitkami) a je prosbou k nebu, aby zoslalo dostatok vlahy a dobrú úrodu.

dragon3

Ak sú spolu vyobrazený Drak a Fénix, ide o stelesnenie mužského princípu (jang) a ženského princípu (jin), a ide o symbolické zobrazenie manželského páru (jin a jang).

Ako jednému zo „štyroch nebeských“ zvierat, prisúcha Drakovi východný smer, ktorý charakterizuje východ slnka, jar, tvorivosť a nový začiatok – práve preto je nazývaný aj zeleným drakom.

Vo Feng Shui znamená drak silu, moc a blahobyt. Pre dom, alebo pozemok je teda dôležité, aby ľavá strana, prislúchajúca drakovi sa zdala opticky väčšia a mohutnejšia ako pravá. Pri určovaní strany sa postavíte chrbtom ku korytnačke a pozeráte sa pred seba. Tak isto aj v interiérech olatí, že „dračia strana“ má byť výraznejšia. To je možné dosiahnuť pomocou nábytku, rastlín alebo obrazmi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Červený drak – soška

Okrem toho experti na Feng Shui skúmajú v krajine takzvané „Dračie línie“ (prejavujúce sa například v tvaroch horských hrebeňov), aleb osa snažia zistiť, kde leží najvýhodnejší stavebný pozemok v okolí. Je samozrejme žiadúce, aby sa dalo optimálne využiť prúdenie čchi.

 

Tipy:

  • ako prejav sily, moci, blahobytu a zdravia by sa pri zariaďovaní miestnosti mali pre dračiu stranu použiť väčšie predmety, väčšie rastliny, skrine alebo dynamický obraz
  • pri vytváraní záhrady sa za týmto účelom doporučuje zdôrazniť dračiu stranu například väčšími stromami, vysokými kríkmi, či skalkami
  • pre získanie šťastia a uplatnenie sebapresadenia: je možné využiť sošku alebo talizman
Share This